🦞 Augustové zážitky Archivárok a nové cesty Pavla Dvořáka
Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami Vydavateľstva Rak daného mesiaca. Obsahuje napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.
Úvodník
Prvá žena, ktorá bola pochovaná v Bazilike Sv. Petra vo Vatikáne, bola Matilda z Canossy (dokopy je tam pochovaných iba ďalších päť žien). Žila v 12. storočí, v dobe mužov, keď ženy boli považované za menejcenné bytosti. Ale Matilda, to bol iný prípad. Pohla dejinami, donútila cisára k najhlbšiemu poníženiu, priatelila sa s pápežom, viedla ako veliteľka svoje vojsko, ovládala obrovskú časť dnešného Talianska, sama si vybrala manžela a ponúkla mu sobáš, hoci mala vyše štyridsať rokov a jej nastávajúci sedemnásť. Bola taká neobyčajná, že český kronikár Kosmas jej venoval hneď dve kapitoly. Kosmas opísal jej svadobné noci s impotentným manželom a veru, človek by nepovedal, že autorom kroniky je klerik, pretože skutočne popustil uzdu svojim sexuálnym fantáziám....
Zážitky Archivárok na cestách
Podcast
V auguste vyšli dva diely podcastu. V prvej epizóde sme sa rozprávali s filozofom Petrom Michalkom, ktorý nám priblížil svoju cestu do Santiaga de Compostela. Diskutovali sme o tom, ako sa pútnictvo zmenilo od stredoveku po súčasnosť, ale aj o tom, čo máme so stredovekými pútnikmi spoločné. Peter nám priblížil, prečo aj dnešná púť môže priniesť nové perspektívy a pomôcť nám zbaviť sa zbytočných bremien v našich životoch. V druhej epizóde sme sa venovali príručke vhodného správania, ktorú napísal starnúci manžel pre svoju mladú manželku. Rozobrali sme kritériá, ktoré mala spĺňať dobrá manželka, porovnali ich s dnešnými očakávaniami a diskutovali o tom, prečo manželky v minulosti fungovali aj ako deratizačné jednotky.
Tento mesiac Archivárky navštívili aj zaujímavý stredoveký festival na hrade Červený Kameň. O Festivale zabudnutých remesiel viac v septembrovom podcaste.
Miriam bola dokonca členkou poroty súťaže Majster šéf, v ktorej hodnotila jedlá pripravené podľa stredovekých receptov a výlučne stredovekými postupmi. Pohánková kaša s bravčovou hlavou ju trochu vydesila, ale chutila jej, o víťazných prepeličkách v hroznovej omáčke sníva dodnes.
Vypočujte si epizódy:
Podpulťáky
Tento mesiac sme pre vás pripravili dva podpulťáky. V prvom sa venujeme fascinujúcemu životu Matildy z Canossy, jednej z najvýznamnejších žien stredoveku. Narodila sa v Mantove v roku 1046 a zanechala nesmierny vplyv na severné a stredné Taliansko. Jej odvaha, vzdelanie a oddanosť svojmu poslaniu z nej spravili kľúčovú postavu v boji medzi cirkevnou a svetskou mocou. Podporovala pápeža Gregora VII. v boji o investitúru proti cisárovi Henrichovi IV., pričom jej vplyv presahoval vojenské a politické sféry, a zároveň podporovala aj umenie a kultúru. Matilda sa dvakrát vydala, prvýkrát za Godefroya IV., a druhýkrát za o 26 rokov mladšieho Welfa Bavorského, čo vzbudilo veľký záujem po celej Európe. Hoci zomrela v roku 1115, jej odkaz žije dodnes, pričom je prvou ženou, ktorá bola pochovaná v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne.
V druhom článku sa zameriavame na zložité a často temné aspekty života českého kráľa Václava IV., brata Žigmunda Luxemburského. Hoci bol od detstva pripravovaný na veľkú panovnícku úlohu, jeho vláda bola poznačená excesmi, najmä kvôli jeho záľube v alkohole a agresívnym psom, ktoré desili dvor i verejnosť. Václavov vzťah k jeho prvej manželke Johane Bavorskej bol plný tragédie, keď Johana zomrela za nejasných okolností, čo viedlo k šíreniu rôznych klebiet o jej smrti. Historické pramene z Mantovy a ďalších archívov odhaľujú, že Johana pravdepodobne zomrela na tuberkulózu, a nie kvôli útoku psa, ako sa tradovalo. Václav IV. bol tiež spájaný so sadistickými sklonmi, ktoré sa prejavili napríklad pri mučení Jána Nepomuckého, čo jeho povesť ešte viac poškodilo.
Prečítajte si podpulťáky:
Knižné tipy Archivárok
Náš tip na výbornú knihu za mesiac august má názov „Voľba“ a napísala ju košická rodáčka Edith Eva Eger. Autorka rozpráva svoj vlastný príbeh o tom, ako ju spolu s rodinou nacisti odvliekli z Košíc do koncentračného tábora, kde jej rodičia zomreli v plynovej komore. Editin príbeh sa však nekončí oslobodením tábora americkou armádou, ale pokračuje jej životom v Amerike, kde sa stala uznávanou psychologičkou a dodnes (ako vyše 90-ročná) pomáha vojnovým veteránom či ľuďom z ťažko poznačených rodinných prostredí prekonať traumy. Holokaust ju obral o rodinu, vysnívanú kariéru baletky, o rodnú krajinu, ale Edita nie je zatrpknutá a negativistická. Práve naopak. Preto sú posolstvom knihy najmä nádej, odhodlanie a nezlomnosť – nielen na príklade osudov samotnej Edity, ale aj jej pacientov. Krásne to vystihol autor predslovu: „...Edita považuje za svoje poslanie pomôcť nám uvedomiť si, že práve tak, ako dokážeme byť sami sebe väzniteľmi, dokážeme byť sami sebe aj osloboditeľmi.“
Cesty Pavla Dvořáka
Augustové videá
Pavel Dvořák sa tento mesiac vybral na tri cesty. Počas tej prvej navštívil čínske jaskynné obydlia a odpovedal na otázku, prečo 40 miliónov Číňanov stále žije v jaskyniach. V druhom videu sa vybral na solo roadtrip po nepoznaných častiach Číny a na ceste sa snažil nájsť odpoveď na otázku, čo je to sloboda. V treťom videu sa vybral do najškaredšieho mesta Číny, kde sa spoznal s hercom sichuanskej opery.
Pozrite si videá:
Tajný denník Pavla Dvořáka
V tajnom denníku sa Pavel podelil o tri nové zážitky zo života na čínskej dedine.
V prvom Pavel opisuje, ako sa presťahoval do nového domčeka v čínskej dedine neďaleko Shaxi, kde žil posledné dva roky. Nový domček, tradičná budova z nepálenej hliny, sa nachádza blízko dedinského chrámu a rieky, no momentálne je v dezolátnom stave a potrebuje rekonštrukciu. V druhom článku Pavel rozpráva o fascinácii kolobehom slávností a tradícií na čínskej dedine, ktoré kontrastujú s mestským životom v Šanghaji. Každý z týchto festivalov prináša jedinečné zážitky a umožňuje mu hlbšie pochopiť a oceniť čínsku kultúru. Nakoniec spomína, ako vzal svojich priateľov zo Šanghaja na zber húb v juhovýchodnej Číne, napriek tomu, že ako dieťa zber húb neznášal. V provincii Yunnan, kde teraz žije, rastie viac ako tisíc druhov jedlých húb, a miestni zbierajú huby s veľkým nadšením.
Prečítajte si denníkové zápisky:
Ďalšie novinky Vydavateľstva Rak
Knižné novinky
Naša novinka Ťažké časy v Číne sa už mesiac drží medzi najpredávanejšími knihami na Martinuse. Nechcete jej napísať recenziu?
Knižka taktiež vyšla aj v elektronickej verzii.
To je na dnes všetko. Páči sa vám nový newsletter? Dajte nám vedieť odpoveďou na tento mail. Poteší nás to.