Decembrové zážitky Archivárok a Novoročný vinš

Decembrové zážitky Archivárok a Novoročný vinš

Nahrávku podcastu spoločne s bonusom nájdete v texte článku za popisom epizódy ako video. Toto video je viditeľné iba pre platiacich členov.

December nám pretiekol ako voda a vstúpili sme do Nového roku 2025. A to je čas popriať Vám všetko dobré. Nech sa Vám darí a plnia sa Vám všetky priania. My, Archivárky, sme si zavinšovali, aby nás neopúšťali sily a mohli sme Vám aj v roku 2025 prinášať podcasty a zaujímavosti z našich dejín v podobe článkov, či príspevkov na sociálnych sietiach alebo aj osobných stretnutí na prednáškach a besedách. Naším veľkým želaním je, aby ste nám aj naďalej zachovali svoju priazeň, z ktorej vlastne nepretržite čerpáme chuť a nadšenie do ďalšej práce. Obidve sme boli niekoľkokrát dojaté k slzám, keď sme sa stretli s peknou odozvou a povzbudením od Vás. Dokonca sme dostali aj niekoľko darčekov. Niektoré boli také originálne, že sa o ne s Vami musíme podeliť.

Pani učiteľka Lenka nám priniesla balíček, v ktorom nás čakalo veľké prekvapenie. Okrem najhlavnejšieho prekvapenia aj obrázok, ktorý sme zvolili ako titulný k tomuto newsletteru. A keby ste nevedeli rozlúšiť, čo je Č. N. na fľaši pri Miriamkiných nohách, tak vedzte, že je to pravé archivárske Červené neriedené 😄 V balíčku boli ako hlavný darček aj dva nádherné, ručne vyrobené anjeliky, ktoré už zdobia našu domácnosť, jeden v Rusovciach, druhý v Budmericiach. A papierová hviezda na balíčku zdobila vianočný stromček v Budmericiach

Aj ďalší darček nás dojal. V podcaste https://www.archivarky.sk/podcast/20-jedz-kapustu-ak-sa-nechces-opit/ sme hovorili o petržlenovom víne Hildegardy z Bingenu, ktoré malo byť medicínkou na rôzne neduhy. A manželia Hegerovci, ktorí už roky vyrábajú skvelý Hypocras (kto počúval podcast, vie o aké víno sa jedná), vyrobili skutočne Hildegardino petržlenové. Miriam už ho okoštovala a je skvostné, Daniela sa na neho zatiaľ teší. Ďakujeme, Hegerovci 😋

Archivárky na cestách

V decembri sme obe cestovali, ale tentoraz nie pracovne, ale v rámci dovolenky. Daniela bola pre nepríjemné chronické problémy s chrbticou v kúpeľoch v Dudinciach. A bol to zážitok hneď z niekoľkých dôvodov (najmä preto, že týždenný pobyt naozaj priniesol úľavu od bolestí). Travertínové vane v kúpeľnom parku, nazývané Rímske kúpele, sú fascinujúcou tamojšou pamiatkou. Možno pochádzajú už z rímskych čias. A možno ich vytvorili ľudia až v 19. storočí. Kto vie. Každopádne to bol niekto, kto vedel, že tamojšia voda je liečivá. Obrovskou pridanou hodnotou týchto kúpeľov je aj absolútne ticho a kľud. A Hont je nádherný, pre milovníkov histórie úplný raj, takže odporúčame ako tip na poznávací výlet. Opevnený kláštor v Bzovíku, hrad Čabraď, Krupina, Banská Štiavnica a veľa veľa ďalšieho.

Miriam sa vybrala do predvianočnej Viedne, kde ešte do 12.1. 2025 stíhate výstavu - diela Rembrandta a jeho žiaka Hoogstratena, ako aj výstavu Gauguina (do 19.1.). Niekto si vie výstavy naplánovať pekne v priebehu roka a niekto ťahá šnúru pred záverečnou

Podcasty

V decembri sme pre Vás pripravili dva podcasty (vlastne tri, lebo naši Patreoni a bonusáci na Archivárkach dostali v pondelok 30. decembra aj tretí).

Prvý, ktorý sme avizovali už v novembri, bol venovaný Vianociam

#25 Prečo si dávame vianočné darčeky?
http://archivarky-nahravky.vydavatelstvorak.sk/archivarky-podcast/25-2024-12-VIANOCE_s-ukazkou.mp3

Druhý podcast sme tiež avizovali už v novembri a bol venovaný hygiene

#26 S blchami a všami aj do hrobu! Dejiny (ne)čistoty.
http://archivarky-nahravky.vydavatelstvorak.sk/archivarky-podcast/26-12-2024-hygiena-ukazka-2500.mp3

A veru sme sa pri ňom nasmiali, keď sme v Múzeu v Dubnici nad Váhom objavili pasce na vši a blchy a iné kozmetické vychytávky a odhalili sme niektoré tajomstvá našich babičiek. V podcaste sme sa rozprávali o rôznych perličkách zo sveta hygieny a zamýšľali sme sa nad tým, ako to vyzeralo s umývaním stredovekých ľudí. Ako často a čo si umývali? O tom, o čom na verejnosti s ľuďmi len tak nezvykneme hovoriť, ako aj o výstave "Príbeh čistoty" v Dubnickom múzeu, sme sa porozprávali aj s dvomi dámami priamo z múzea.

Tretí podcast sme si tiež užili. Naším hosťom bola kolegyňa Lenka Pajer a rozprávali sme sa s ňou o tom, ako vyzerali svadby v stredoveku a ranom novoveku. S Lenkou, ktorá je nielen historičkou, ale aj tvorkyňou autentických dobových kostýmov, sme debatovali o tom, ako vyzerali stredoveké nevesty, koľko stála aristokratická svadba a o veku snúbencov. Aké farby šiat obľubovali stredoveké nevesty, podľa čoho šili vtedajší krajčíri, čo dostávali svadobní hostia ako výslužku, ako prebiehal svadobný obrad, kvôli ktorému sa mohli zadĺžiť rovnako ako my.

#27 Nevesty v červenom a kopa prsteňov
Nahrávku podcastu spoločne s bonusom nájdete v texte článku ako video, ktoré video je viditeľné iba pre platiacich členov.

Podpulťáky

V decembri Vám do mailových schránok prileteli od nás aj dva podpulťáky. Miriam pokračovala v seriále o uhorskej kráľovnej Beatrix Aragónskej

„Nešťastná kráľovná“. Beatrix Aragónska (1457-1508)
4. časť Na sklonku života sa Beatrix Aragónska, ktorú spomíname aj v našich podcastoch, zvykla vo svojich listoch podpisovať ako „veľmi nešťastná kráľovná“ (infelicissima regina di Ungheria e Boemia“). Prečo a z akých dôvodov? Dá sa povedať, že kráľ Matej Korvín sa do pôvabnej a veľmi múdrej manželky zamiloval. Prezentoval

A druhý článok bol takým našim silvestrovským špeciálom. Miriam pozbierala stredoveké "nevyžiadané" rady a ešte aj pravé stredoveké hádanky (najvtipnejšia je rozhodne tá "čo počul celý svet?" 😅 ) a Daniela pridala originálny stredoveký recept na novoročné jedlo, ktoré Vám prinesie šťastie a peniaze. A ako ho vylepšiť, aby Vám neprinieslo melancholickú krv 😜.

Stredoveký silvestrovský a novoročný špeciál
Tip na silvestrovské tanečné kreácie Aj stredovekí ľudia dávali (nevyžiadané) rady... A možno sa vám niektoré z nich aj zídu😄

To je z našich decembrových noviniek všetko. Tak ešte raz Šťastný nový rok!

Knižné typy Archivárok

Kto má rád životopisnú literatúru, rozhodne odporúčame životopis C. S. Lewisa, spisovateľa, ktorý sa preslávil najmä svojím sedemdielnym fantasy románom pre deti Kroniky Narnie. Celkovo sa predalo vyše 100 miliónov kusov tejto série. Knihy boli preložené do 47 jazykov. 

C.S. Lewis
Kniha C.S. Lewis (Alister McGrath) na sklade v Martinuse. Nakupujte knihy online vo vašom obľúbenom kníhkupectve!
MESAČNÝ NEWSLETTER

NOVINKY VYDAVATEĽSTVA RAK A ARCHIVÁROK NA CESTÁCH

Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.

Skvelé! Skontrolujte si doručenú poštu a kliknite na potvrdzujúci odkaz.
Prepáčte, niečo sa pokazilo. Skúste to prosím znova.