
Vo februari vládla v stredoveku takmer všade ešte zima. Ale ľudia cítili, že jej moc slabne. Hoci ešte stále trávili čas pri peci a venovali sa najmä domácim prácam, ľudové pranostiky už odrážali prichádzajúcu jar. Na sv. Valentína (14. 2.) síce ešte hlboko mrzlo (Na svätého Valentína, zamrzne aj koleso mlyna, Valentínska zima, formani sa boja), ale súčasne svätý Valentínko, bol už jari tatinko. Aj my sme si tento rok užili februárové mrazy, hoci bez hlbokej snehovej prikrývky, ale hádam ste ich prežili pri teplom krbe tak, ako ľudia na úvodnom obrázku 😏

Vo februari sa Archivárky vybrali na študijnú cestu do Viedne. V Historickom ústave SAV aktuálne riešime projekt Cesty a cestovanie v stredovekom Uhorsku, tak sme boli študovať v Rakúskej národnej knižnici práve túto tému. A slovenská historiografia má veru čo doháňať.

Keďže Daniele vyšla 10. februára v prestížnom zahraničnom vydavateľstve Brill kniha o uhorskej kráľovnej Alžbete Luxemburskej (dcére Žigmunda Luxemburského a Barbory Celjskej), tak sme tejto trochu zabudnutej kráľovnej vzdali hold vo viedenskom kostole Augustinerkirche v Hofburgu. Bol to dvorský kostol rakúskych kniežat a neskôr aj cisárov. Práve tu Alžbeta prosila o sľúbenú pomoc rímsko-nemeckého kráľa Fridricha a žiadala, aby jej vydal naspäť jej deti, ktoré mu zverila do opatery v čase nebezpečenstva. Alžbeta nedostala ani pomoc, ani deti, stretla sa s aroganciou a odmietnutím. Nepripomína vám to niečo v kontexte udalostí posledného februárového dňa?
Kostol je nádherný, pri pohľade zvonka by ste to nečakali. Uchovávajú sa tu aj srdcia habsburských panovníkov (dokopy 54 sŕdc príslušníkov rodu Habsburgovcov), lebo ako už viete z nášho podcastu #23 Posledná rozlúčka - stredoveké pohreby a cintoríny, srdcia vládcov sa pochovávali osobitne.



Interiér Augustinerkirche vo Viedni s náhrobkom najobľúbenejšej dcéry Márie Terézie Márie Kristíny, ktorú jej dal vybudovať z lásky jej manžel princ Albert
Podcast
Vo februari sme pre vás pripravili dva podcasty. Prvý o fašiangovom období, keď prestali platiť všetky pravidlá a svet bol doslova naruby: sedliaci sa stávali kráľmi, žobráci dávali almužny, muži nosili sukne, rytieri bojovali bez brnenia s vankúšmi na bruchu. O období plnom hodovania, alkoholu, zábavy a karnevalov.

Na druhý podcast sme sa dlho pripravovali a dlho aj vznikal. Ale dostali sme na neho už aj krásnu reakciu, s ktorou sa chceme podeliť:
"Dielo profesora Tolkiena je moja srdcovka. Rovnako som veľký fanúšik vašej práce. A toto spojenie... Neviem, ako opísať to nadšenie, ktoré momentálne zažívam.
Ďakujem vám za vašu prácu!
Pozdravujem a prajem ešte plno skvelých epizód."

Na samoštúdium k dielu J.R.R. Tolkiena odporúčame:
- životopis od spisovateľa Humphreyho Carpentera, ktorý mal prístup k osobným listom a archívom, vďaka čomu je jeho dielo autentické. Kniha predstavuje Tolkiena ako brilantného jazykovedca, profesora a človeka s veľkou vášňou pre mýty a legendy. Ak ťa zaujíma, ako vznikal Pán prsteňov, Hobit a i., táto kniha je nevyhnutné čítanie 🙂

- Lin Carter, autor fantasy kníh a popularizátor tohto žánru, ponúka pútavý pohľad na inšpirácie a literárne zdroje Stredozeme. Ukazuje, ako Tolkien čerpal z mýtov, starých eposov, severských ság a stredovekej literatúry, a prečo sa mu podarilo vytvoriť také nadčasové dielo.

- Arnulf Krause, odborník na germánsku mytológiu a stredoveké dejiny, skúma, z akých historických a mytologických zdrojov Tolkien čerpal pri tvorbe Stredozeme (Beowulf, Edda alebo artušovské legendy).

Podpulťáky
Vo februari naši členovia dostali dva články. Prvý rekonštruoval každodenné strasti a radosti vyslancov do Uhorského kráľovstva z Florencie v 15. storočí. Čo zažívali, čo ich očarilo v Uhorsku, čo bolo pre nich najťažšie, aké dary dostávali a ako ľahko mohol taký stredoveký vyslanec prísť o život.

Druhý článok bol venovaný záverečnej etape života Beatrix Aragónskej. Očitý svedok jej situácie v liste napísal, že kráľovnina situácia je "taká biedna, že by vyvolala súcit aj u kameňa.“ Tak posúďte, či naozaj.

Vydavateľstvo RAK
Vo vydavateľstve máme pripravené na vydanie dva rukopisy: v rámci edície Kroniky je to Legenda o sv. Gerhardovi, preklad a komentáre pripravil do tlače náš kolega Marek Druga. Druhá kniha je pre tých, ktorí preferujú knihy pred čítaním na internete. Archivárky na cestách vyjdú aj knižne, príbehy sú rozšírené, doplnené o citáciu literatúry, a keďže dizajn knihy pripravuje (ako vždy) grafické štúdio Pergamen, kniha bude určite aj krásna.
Bohužiaľ, aj na nás dopadli všetky dôsledky "konsolidácie" a bojujeme o prežitie. Legenda o sv. Gerhardovi nie je ten typ literatúry, ktorý by zarábal, ale myslíme si, že je dôležité, aby autentické pramene k našim dejinám vychádzali, napriek tomu, že sú to stratové projekty. Ak si to myslíte aj vy, môžete nám pomôcť aspoň poukázaním 2% dane.

A na záver: ak sa Vám páči náš podcast, ale nechcete sa zaviazať k mesačnému členstvu, môžete našu prácu podporiť aj jednorazovým malým príspevkom: