Januárové zážitky Archivárok a novinky Vydavateľstva Rak
Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.
Skôr ako začneme, chceme zdieľať malý tip pre členov, ktorí podporujú tvorbu nášho podcastu cez Patreon. Ak máte členstvo na Patreone, pripravili sme pre vás návod, ako Patreon prepojiť so Spotify. Odteraz tak môžete jednoduchšie počúvať podcast aj s bonusovými časťami priamo cez túto obľúbenú aplikáciu. Návod nájdete tu.
Ak máte členstvo na webstránkach, asi ste si všimli, že nové epizódy aj s bonusovou časťou po novom posielame ako video v článku pre jednoduchšie prehratie. Verím, že vám tento zlepšovák pomohol jednoduchšie sa dostať k bonusovým nahrávkam. Aj k tomu sme pripravili malý návod.
Úvodník
V januári ľudia bojovali najmä so zimou. A na to bolo potrebné mať dosť dreva a dosť jedla. Práve preto sa v januári začína fašiangové obdobie, plné mastného a kalorického jedla, ale o tom budeme viac hovoriť až budúci mesiac. Oba obrázky, aj úvodný, aj nasledujúci predstavujú mesiac január. Len v druhom prípade, v rukopise Prebohaté hodinky vojvodu z Berry, vyzerá to hodovanie trochu inak. Ale skrátka - bol to čas hodovania!
Aj Archivárky hodovali. Obidve sa zúčastnili každoročného neformálneho stretnutia medievalistov (teda historikov, ktorí prepadli stredoveku). Tento rok to bolo vo Svätom Juri u historičky a muzikologičky Evičky Veselovskej a také sme boli zabraté do hodovania, že sme ju ani nepožiadali, aby nám zahrala nejakú krásnu "hostinovú" stredovekú hudbu. A dokonca sme sa ani neodfotili! Takže prikladáme fotografiu z minulého stretnutia v Budmericiach.
Miriam tak zachutilo svätojurské víno, že ešte v januári stihla Deň svätojurských pivníc. A očarila ju najmä renesančná Ambrusterova pivnica - viacúrovňová 500 rokov stará vínna pivnica s tehlovými klenbami. A s dobrým vínom, ktoré robí už piata generácia rodiny Kautzovcov.
Vďaka vašej podpore občas nahrávame v naozajstnom štúdiu a nie v Miriamkinej jedálni, kde nás často prerušuje pes Rony a Pavel má potom trápenie so strihaním audionahrávky 😅 V štúdiu nás ale čakalo prekvapenie: PES! Skrátka je nám to súdené. Ale fenka Bony bola disciplinovaná dáma (alebo mali lepšie odhlučnenie nahrávacieho štúdia ako v Rusoveckom kuchynskom štúdiu). Prezradíme len to, že sme nahrávali s kolegom Petrom Bystrickým a že sa máte na čo vo februári tešiť, lebo témou je Pán prsteňov!
Podcast
Pripravili sme pre vás dva podcasty.
V prvom sme sa rozprávali o tom, čo sme zažili v archívoch a knižniciach v roku 2024. Práca historika vôbec nie je nudná. Je zaujímavá a dobrodružná, pripomína pátranie detektíva (na rozdiel od neho však historik vyzradí všetky „tajomstvá“). A niekedy môže byť táto práca aj plná nástrah: hrozí, že vás zavrú v knižnici na noc, alebo zlisujú medzi pohyblivými regálmi, ovládanými čudným kormidlom. Ale ak za vami príde čitateľ a dá si podpísať knihu, ktorú ste spísali vďaka archívom a knižniciam, všetky útrapy stáli za to.
Druhý podcast sme venovali diplomatom. Čo vôbec nebolo v stredoveku ľahké povolanie. A s diplomatmi tak trochu súvisí aj povolanie tlmočníka, takže aj toho sme sa zľahka dotkli. Aké dary nosili diplomati, prečo potrebovali ochranný sprievod a prečo im často išlo o život - všetko a ešte oveľa viac sa dozviete v podcaste
Všetky naše podcasty majú aj rozsiahlu bonusovú časť. V prípade diplomatov sa tak dozviete aj to
- prečo niekedy diplomatom hrozilo aj to, že budú jesť mačky, psy či supa
- o klebetách z kráľovských a cisárskych dvorov
- čo šokovalo uhorského aristokrata v Paríži v roku 1416
- cencúle na tvári a iné ťažkosti diplomatov
- prečo nikto nechcel kúpiť do otroctva dominikánskych mníchov
- svedectvo diplomata: z Lyonu po Kyjev dobré, potom peklo
Podpulťáky
V januári členom našej komunity priletili do mailu dva články. Odprevadili sme na poslednej cesta rakúske knieža Albrechta VI. a tým ukončili Danielinu sériu o zomieraní tohto panovníka, ktoré vieme rekonštruovať do najmenších podrobností vďaka jeho komorníkovi. Ten bol totiž nielen prítomný, ale podrobne udalosti opísal v neskoršom liste. Dozvieme sa aj to, že vtedy aj dnes nastával moment, kedy bola medicína úplne bezmocná. Čo si však od stredovekých ľudí môžeme zobrať, je akceptovanie tejto skutočnosti a duchovná príprava na odchod, hoci aj v posledných niekoľkých hodinách života.
V druhom článku nás Miriam zobrala po stopách kráľovnej Beatrix. Beatrix je vdova a spriada plány, ako zostať vládnucou uhorskou kráľovnou. Podarí sa jej to?
Knižné tipy Archivárok
Obidve sme prečítali knihu, ktorá nás hlboko zasiahla. A prečítali sme ju jedným dychom Napísala ju medzinárodne uznávaná psychologička Edith Eva Eger, rodáčka z Košíc, ktorú ako 16 ročnú odvliekli spolu s rodiči a sestrou do Osvienčimu. Kniha nie je len o hrôzach, ktoré tam Edith prežila (jej rodičia skončili v plynovej komore), ale o tom, ako pracovať s posttraumatickou stresovou poruchou. Najmä o tom, že v každom momente svojho života máme VOĽBU: môžeme sa stať obeťou a zostať navždy uväznení vo väzení, ktoré sme si postavili vo vlastnej mysli alebo sa oslobodiť a uzdraviť.
Edith celý život milovala balet
A Edithin naplnený a krásny život, napriek nesmiernej hrôze, ktorou prešla, by nám mal byť inšpiráciou. Dnes má 97 rokov a na konci svojich prednášok ešte občas predvedie svoj baletný "výkop"
Novinky Vydavateľstva Rak
Vo vydavateľstve síce nemáme nové knižky, ale za to máme nové portréty pre knižky od Archivárok :) Pozvali sme šikovnú fotografku z Prahy, ktorá knihy nádherne nafotila. Ak máte radi pekné fotky, určite si ich pozrite. A možno ich už aj poznáte z podcastov, kde sa tieto fotky objavujú ako vizuál. Knižky nájdete ako vždy na (nových) stránkach Vydavateľstva Rak.