Júlové zážitky Archivárok na cestách
Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.
Úvodník
Keby žila Agatha Christie, napísala by ďalší diel Poirota, možno s názvom Codex Calixtinus
V júli roku 2011 sa v novinách po celom svete objavila informácia, že z trezoru katedrály v Santiagu de Compostela niekto ukradol iluminovaný rukopis z 12. storočia. Išlo o Codex Calixtinus alebo Liber Sancti Jacobi, obsahujúci liturgické texty, legendy a i. texty vzťahujúce sa k apoštolovi Jakubovi Staršiemu. Rukopis slúžil aj ako praktický sprievodca, ktorý opisoval štyri základné pútnické trasy z Francúzska k hrobu apoštola.Španielska polícia špekulovala nad motívom zlodeja – išlo o objednávku zberateľa, ktorý si najal profesionálneho zlodeja alebo išlo o krádež "zvnútra"? Približne 60-70% krádeží vzácnych relikvií sú vraj objednávky bohatých mecenášov. Podľa člena bezpečnostného výboru vedeckých knižníc v Chicagu, Richarda Orama, zlodej nemá šancu kódex predať, pretože „každý expert, dokonca človek so základnými znalosťami, bude schopný identifikovať kódex a bude vedieť, že bol ukradnutý.“ O rok neskôr (2012) sa vzácny kódex našiel v garáži údržbára a elektrikára, pracujúceho pre katedrálu. Vyšetrovatelia nevylúčili, že elektrikár knihu ukradol z pomsty za to, že ho vyhodili z práce (žiadal katedrálu, aby mu vyplatila 40 000e z dôvodu „nespravodlivého prepustenia“, čo katedrála odmietla). Pri prehliadke jeho nehnuteľností našla polícia aj vyše milióna eur v hotovosti a ďalšie starobylé knihy z archívu katedrály. Verdikt: 18. februára 2015 poslal súd v Španielsku bývalého elektrikára do väzenia na 10 rokov po tom, ako ho uznal za vinného vo veci krádeže.
Podcast
V posledných troch epizódach nášho podcastu sme sa vydali na fascinujúce cesty do minulosti. Najprv sme preskúmali úlohu koní v stredovekej spoločnosti, od ich neoceniteľného prínosu v doprave až po dôvody, prečo sa stredovekí ľudia vyhýbali konzumácii konského mäsa. Zistili sme, ako kone formovali históriu a zdieľali sme osobné príbehy, vrátane Miriaminej kariéry krasojazdkyne a Danielkinej romantickej jazdy na Spišský hrad. Potom sme sa plavili po Dunaji a Stredozemnom mori, kde sme čelili morskej chorobe, obdivovali odvahu matrón a diskutovali o tom, ako sa pripraviť na dobrodružstvo na mori. Nakoniec sme sa ponorili do tajomstiev stredovekých hostín, kde sme odhalili etiketu stolovania a vtipné zvyklosti, ktoré zaručovali pozvánku na ďalšiu oslavu. Nechajte sa vtiahnuť do týchto príbehov plných dobrodružstva a zábavy!
#16 Bez koní by nebol stredovek
Rozprávanie o koňoch, dnešných aj tých stredovekých. Ako kone pohli svetom a prečo by bez koní stredoveká spoločnosť nemohla fungovať. Prečo stredovekí ľudia nejedli kone a čo všetko sa dá z koní využiť. Ako Miriam robila krasojazdkyňu na koni a Danielu priviezol rytier na koni na Spišský hrad.
#15 Ak nedodržíš pravidla na kráľovskom evente, je s tebou amen
Je čas letných posedení a párty. Obľubovali ich aj ľudia v stredoveku. V rozprávaní sa dozviete, akými pravidlami stolovania sa riadili, aby ich ešte niekedy pozvali 🙂 Prečo šérovali čaše, nesmrkali do obrusu a prečo si na hostiny nosili nože?
#14 Musí byť šialene odvážny, kto sa na to podujme
Vyberte sa s nami na plavbu loďou po Dunaji i Stredozemnom mori! Cesta loďou len pre silné žalúdky. Po Stredozemnom mori all inclusive s benátskymi cestovkami. Morská choroba a statočné matróny, ktoré pokorili rytierov. 53 centimetrov na prežitie a ako neskončiť na dne mora. Nákupy pred cestou a papagáje ako suveníry.
Podpulťáky
V bonusových článkoch, ktoré dopĺnili najnovšie epizódy podcastu, sa zameriavame na fascinujúce aspekty stredovekého stolovania, cestovania a krádeží historických artefaktov. Ponúkame hlbší pohľad na pravidlá stredovekých hostín, od zdieľania čaší až po využívanie praktických nádob ako kutrolfy, ktoré zaujmú svojou unikátnou konštrukciou. Taktiež sa pozrieme na logistiku zásobovania kráľovských dvorov a rozoberáme zaujímavosti, ako je konzumácia konského chleba.
Ďalšia časť sa venuje krádeži vzácneho stredovekého rukopisu Codex Calixtinus zo Santiaga de Compostela, čo odhalilo mnohé tajomstvá okolo ilegálneho trhu s historickými artefaktmi. Zistíte viac o motívoch a následkoch tejto známej krádeže, ktorá šokovala celý svet.
Bonus tiež rozširuje tému koní a ich historickej úlohy, ktorá bola ďaleko nad rámec ich dnešného využitia. Preskúmame, ako stredovekí ľudia chápali význam koní a ako súčasné tréningové metódy dokážu nahradiť staré praktiky ľudskejším prístupom.