Septembrové zážitky Archivárok a Kroniky stredovekého Slovenska
Kroniky stredovekého Slovenska
Máme pre vás dobrú správu! Po takmer tridsiatich rokoch vychádza znovu kniha Kroniky stredovekého Slovenska. Bola to prvá zo stredovekých kroník, ktoré Vydavateľstvo RAK sprístupnilo slovenským čitateľom a dočkala sa veľkého ohlasu. Získala sedem významných cien: v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Slovenskej akadémie vied za popularizáciu vedy, Cenu Mateja Bela, Zlatú pečať a ďalšie. Bola to kniha, o ktorú nás naši čitatelia opakovane žiadali, dlhé roky nebola dostupná. Teraz vychádza vo vylepšenej podobe, grafička Mirka Magulová sa vyhrala s detailmi, kniha tak bude ešte krajšia ako pôvodné vydanie.
Predpredaj sa lepšiu cenu budeme spúšťať už tento týždeň, v priebehu nasledujúcich dní tak od nás dostanete ešte jeden email ohľadom spustenia predpredaja. Oplatí sa ho nepremeškať, pretože budeme ponúkať výrazne nižšiu cenu. Knihu budeme posielať ešte tento rok a to do Vianoc.
Zážitky Archivárok na cestách
Miriam v Bari
V septembri sme sa vybrali na cesty. Miriam navštívila na niekoľko dní talianske mesto Bari (v regióne Apúlia).
A bol to výlet veľmi obohacujúci. Keďže v augustovom podcaste Jeden deň hradného pána sme hovorili o živote na stredovekom hrade, veľkým zážitkom pre ňu bola návšteva tamojšieho normansko - švábskeho hradu. Aj preto, lebo kedysi písala o poľskej kráľovnej Bone Sforze, ktorá žila niekoľko rokov práve na tomto hrade a z Bari cestovala do Poľska, aby sa vydala za podstatne staršieho poľského kráľa Žigmunda I. zvaného Starý. Po smrti manžela, vyše šesťdesiatročná, sa vrátila do Bari, podobne ako Beatrix Aragónska do Neapola. A s našimi uhorskými dejinami ju spája aj to, že jej dcéra Isabela Sforza sa vydala za Jána Zápoľského (1539).
Expozícia na hrade bola veľkým zážitkom. Dopĺňali ju multimediálne animácie, takže návštevník mohol vidieť, ako sa na hrade svietilo, aké šperky mali, čo jedli, čo si obliekali, čo pili, čím platili.
Daniela v Trenčíne
Aj Daniela sa v septembri vybrala na hrad. Konkrétne na Trenčiansky hrad, kde mala prednášku o Barbore Celjskej a jej vzťahu k Trenčínu. Aj táto návšteva bola veľkým zážitkom, pretože na hrade aktuálne prebieha výstava o kráľovnej Barbore Celjskej. Organizátori výstavy, Trenčianske múzeum v Trenčíne, dokonca o Barbore Celjskej vyhovovilo 13 minútový dokumentárno-hraný film. Výstava je realizovaná v novosprístupnených priestoroch Barborinho paláca a trvá do 17. 11. 2024, takže ju ešte určite navštívte.
Trenčiansky hrad je nádherný. A ešte len bude, pripravuje sa na ďalšiu rozsiahlu rekonštrukciu.
Hypocras okoštovaný
Pred natáčaním podcastu #20 Jedz kapustu, ak sa nechceš opiť, sme sa preniesli na stredovekú šľachtickú hostinu vďaka ochutnaniu dúška Hypocrasu z Rodinného vinárstva Heger.
Už samotné otváranie fľašky bolo zaujímavé, pretože štupeľ je zavoskovaný, no ozajstný stredovek! Víno je pripravené podľa stredovekej receptúry s viacerými vylúhovanými koreniami a veľmi nám chutilo. Ideálne na zimné večery pri sviečkach a počúvaní hudby či podcastov😄
Podcast
V septembri vyšli dva diely podcastu Jeden deň hradného pána, kde sme sa rozprávali o hypotetickom dni hradného pána a panej na hrade Červený Kameň v 15. storočí. V čom sa ich denný režim odlišoval od nášho? Prečo bolo nebezpečné chodiť na prevét? A ako sa nám podarilo ochutnať stredovek vrátane pohankovej kaše s bravčovou hlavou na hrade Červený Kameň. V bonusovej časti ste sa mohli dozvedieť prečo bolo nebezpečné chodiť na stredoveký záchod – prevét a ako fungoval vtedajší systém odvodu odpadov. Ako fungoval stredoveký teplovzdušný vykurovací systém – hypokaustum a kde ho archeológovia objavili na Slovensku.
Aké rôzne typy prevétov existovali na hradoch a ako boli prepojené s okolitou krajinou či priekopami. Porozprávali sme aj o paralelách so stredovekým vykurovaním a toaletami v Číne, vrátane súčasných technologicky vyspelých smart toaliet.
V časti Jedz kapustu, ak sa nechceš opiť sme hovorili o tom, prečo stredovekí ľudia mohli vypiť aj 4 litre vína denne bez toho aby sa opili? Pili naozaj viac ako my a poznali vychytávky proti opici? Prečo malo stredoveké víno záručnú dobu iba pol roka. Pred akými následkami varovali lekári opilcov a typológia opilcov podľa moralistov. V bonusovej časti sme porozprávali o tom, ako sa vyrábalo stredoveké víno hypocras ako aj o tom, čo vystrájali stredovekí opilci.
Podpulťáky
V septembri sme pre vás pripravili dva podpulťáky. Prvý diel „Nešťastná kráľovná.“ Beatrix Aragónska (1457 - 1508) sa zaoberá detstvom a ranou mladosťou neapolskej princeznej a neskôr uhorskej kráľovnej Beatrix Aragónskej, manželky Mateja Korvína. Keďže jej život bol poznačený veľkými drámami, vášňami i sklamaniami, bude nám trvať dlhšie, kým vyskúmame, prečo sa na sklonku života podpisovala ako veľmi nešťastná kráľovná - z tohto dôvodu bude čítanie o Beatrix viacdielne a ďalšia časť vás čaká čoskoro.
Druhý článok Sex v stredovekých kláštoroch bol venovaný nášmu obľúbenému archívu: Archívu Apoštolskej penitenciária. Tentoraz sme sa pozreli na problematiku porušovania celibátu na základe prípadov, ktoré publikoval vo svojej knihy Hriešnici a svätci Filippo Tamburini v kapitole venovanej smilstvu.
Knižné tipy Archivárok
Tentoraz sme si prečítali knihu, ktorá nie je veľmi o histórii, ale nám sa hodila do rozprávania o opitosti a liečení následkov nadmernej konzumácie alkoholu, s čím stredovekí ľudia zápasili asi veľmi často
A keď už sme pri vatikánskych archívoch, možno neviete, že Vatikán má aj svoje observatórium (hvezdáreň), teda oficiálne astronomické pracovisko. Spravujú ho jezuiti a dvaja z nich Guy Consolmagno a Paul Mueller napísali o svojej práci zaujímavú knihu Pokrstili by ste mimozemšťana? s podtitulom Čo všetko sa ľudia pýtajú vatikánskych hvezdárov. A tak sa v knihe dozviete, ako to bolo s Galileom Galileim, čo Betlémska hviezda, prečo Pluto už nie je planéta a veľa ďalšieho