Novembrové zážitky Archivárok a Kroniky stredovekého Slovenska konečne prišli z tlačiarne
Zima ešte neprišla, ale my sme sa na ňou intenzívne zaoberali, keď sme pre vás pripravovali jeden z novembrových podcastov. Tak keď ho budete počúvať uprostred zimy, vo vykúrenej miestnosti, s lampou alebo lampičkou, pohárom dobrého vína, pomyslite na stredovekých ľudí, pre ktorých boli zimné mesiace veľkou výzvou.
Aj v novembri sme cestovali, vybrali sme sa na výlet do Dubnice nad Váhom, konkrétne do miestneho múzea, ktoré sídli v nádhernom ranobarokovom kaštieli Ilešházyovcov. V múzeu prebieha aktuálne výstava venovaná hygiene, tak sme sa išli na ňu pozrieť a porozprávať sa s pani riaditeľkou aj pani kurátorkou, Prezradíme len, že sa máte na čo v decembri tešiť 😄 A že výstava trvá do 6. januára 2025.
Nitra a Hystoricon
V novembri sme boli na zaujímavej akcii, ktorú organizovala Katedra Histórie FF UKF v Nitre a volala sa Hystoricon. Podujatie bolo venované popularizácii histórie a tak tam Archivárky nechýbali :-) Bola to veľmi vydarená akcia. Obe sme boli nadšené študentmi a študentkami. A trochu sme im závideli skvelých pedagógov, ktorí ich učia. Lebo v našich študentských časoch to bol - na ojedinelé výnimky - des a hrôza.
Rádio Lumen a Vianoce
V novembri sme sa stretli aj s pani redaktorkou rádia Lumen, Jankou Ondrejkovou, aby sme sa s ňou porozprávali o tom, aké boli Vianoce v stredoveku. Bolo to veľmi príjemné stretnutie, dostali sme od Janky aj červené neriedené a dobré čokoládky a keďže je veľkou milovníčkou histórie, bolo o čom rozprávať. A Vianociam v stredoveku sme sa neskôr venovali aj v najnovšom diely podcastu.
Daniela v Kremnici
Aj stretnutie v Kremnici bolo veľmi príjemné. Akcia bola venovamá prezentácii knihy Stopy stredoveku, čo sú vlastne rozhovory dvoch redaktorov, Denisy Gura Doričovej a Tomáša Gálisa o tom, ako žili ľudia v stredoveku, Zdá, že táto kniha zarezonovala, aj v kremnickom kine bolo plno :-) Sú to také momenty, ktoré zahrejú pri duši. Tým skôr, že veľa z ľudí, ktorí na besedu prišli, počúva aj Archivárky
Daniela s deťmi
Rozprávať sa s prváčikmi a druhákmi o dejinách stredoveku (keďže ešte nemajú v škole dejepis) bola riadna výzva. Ale bolo to super, deti zo základnej školy v Bohdanovciach nad Trnavou boli úžasné a vedeli toho naozaj veľa. Na besedu s Danielou išla replika stredovekého meča (dar od manžela Pavla Dvořáka), kópie stredovekých listín, husie brká na písanie a všeličo iné, čo dom dal.
Malé "vylepšováky" na stránkach
Máme jeden problém. Na základe vašej spätnej väzby sme zistili, že väčšina členov nášho podcastu nevie, ako počúvať audiobonusy k podcastom. Bývali vždy na konci bonusového článku a skutočne, bolo to príliš komplikované. Dlho sme premýšľali, ako to vylepšiť, a veríme, že sme konečne našli riešenie.
Na stránkach teraz nájdete epizódy vždy v dvoch verziách - s bonusom (pre členov) a bez bonusu (verejné). Epizódy bez bonusovej časti nájdete ako audionahrávky v hlavičke každého článku, tak ako to bolo aj doteraz. Epizódy s bonusom nájdete v texte článku ako video vždy za popisom epizódy. Toto video je viditeľné iba pre platiacich členov. Veríme, že odteraz už bude prístup k bonusovým častiam jednoduchší. Ako to vyzerá, si môžete pozrieť už pri najnovšom dieli, kde sme to po prvýkrát aplikovali. Ďakujeme za spätnú väzbu a ak by ste mali aj ďalšie nápady, ako niečo zlepšiť, prosím, napíšte nám ich.
Podpulťáky
Aj tento mesiac sme pre vás pripravili tri články. Prvý bol poslednou treťou časťou príbehu kráľovnej Beatrix Aragónskej
Ďalšie dva články boli venované nezvyčajnému archívnemu prameňu, správe o smrti rakúskeho kniežaťa Albrechta VI. Habsburského v decembri roku 1463. Len málokedy máme možnosť nahliadnuť na zomieranie a smrť nejakého panovníka tak zblízka ako v tomto prípade. Správu o posledných štyroch dňoch jeho života, od prvých príznakov ochorenia až po smrť, nám zanechal jeho dvoran.
Epizódy
Prvý novebrový podcast sa niesol v znamení "Dušičiek". Hovorili sme nadľahčene o ťažkej téme: ako vyzerali rituály po smrti človeka? Prečo sa zrkadlo zastieralo čiernou látkou? Čo si obliecť do truhly? Ako prebiehalo balzamovanie kráľov a preprava pozostatkov na dlhé vzdialenosti? Čím sa líšili stredoveké cintoríny od dnešných?
Ako sme už avizovali v decembri sme sa rozprávali o zime v stredoveku, teda v čase „Malej doby ľadovej“, keď sa dalo prejsť po zamrznutom Dunaji, keď si chudobní piekli chlieb z lístia a strhávali slamu zo striech, aby nakŕmili dobytok. Prečo lekárske príručky predpisovali, aby sa stredovekí hodnostári guľovali? Aké zásoby si chystali na zimu a prečo kráľovský či šľachtický stôl zdobila labuť a hlava diviaka
Druhý novembrový podcast bol venovaný Vianociam. Rozprávali sme sa o siedmich vianočných zvykoch a o dobe, keď vianočné sviatky trvali 12 dní, keď na sviatočnom stole u niektorých trónila hlava diviaka či pečená labuť a niektorých zasa potešilo, keď bolo na Štedrý večer viac svetla a darčekom jedlo
Knižné tipy na vianočné darčeky
Na prvom mieste je novinka z Vydavateľstva RAK Kroniky stredovekého Slovenska. Už prišla z tlačiarne a väčšina ľudí, čo si ju objednala v predpredaji, by ju už mala mať doma.
Ak ste ešte nečítali knihu Stopy stredoveku, aj to môže byť dobrý výber pre každého, koho baví história.
Zaujala nás aj kniha, či skôr knižôčka zenového mnícha Šunmjó Masuna "Umenie obyčajného života". Je až neuveriteľné, koľko toho má zen-budhizmus spoločného s kresťanstvom. Keby sme nevedeli, kto je autorom, tipovali by sme, že niektorý z obľúbených súčasných kresťanských autorov. Alebo pokojne aj niektorý zo stredovekých mystikov, ak by sme vynechali dobové reálie.