#8 Tucet vajec na hlave, perly na poklopci a iné stredoveké módne trendy

#8 Tucet vajec na hlave, perly na poklopci a iné stredoveké módne trendy

Prehrať diel

Boli stredovekí muži cítiť potom a koňmi? Alebo sa okolo nich šírila vôňa parfémov a vzácnych olejov a úprave zoňajšku venovali toľko času, že pripomínali  dnešných metrosexuálov, ako sa hovorí mužom, ktorí sa nedmerne venujú vlastnej kráse.

Porozprávame sa aj o tom, prečo je strihanie vlasov dobré pre dušu a aké módne výstrelky obľubovali stredovekí boháči.

Bonusový materiál k podcastu

Najkrajšia farba očí?

Stredovekí ľudia pripisovali obrovský význam farbám. Farby boli vzácne, nielen v umení, ale aj v odievaní a v hodnotení ľudskej krásy. Jeden z prvých dokladov vnímania stredovekých farieb je možné nájsť v Etymológiách Izidora zo Sevilly (7. storočie). Farba podľa neho nie je nič iné ako uväznené slnečné svetlo a očistená hmota. Ľudské oči sú krásne, keď žiaria, najkrajšie boli podľa vtedajšie vkusu modrozelené.

Jedným z najdôležitejších aspektov telesnej krásy bola naružovelá pleť, ktorá bola prejavom zdravia. Celkom istotne by sa stredovekí ľudia neopaľovali, tmavá, slnkom zničená pleť charakterizovala tých najchudobnejších. Za najkrajšie vlasy boli považované plavé, pretože pripomínali zlato. Vnímanie farieb sa ale postupne menilo a podliehalo módnym trendom.

Ryšavé vlasy: krásne alebo odpudivé?

Historici poukazujú na to, že v románoch artušovského cykli boli rytieri s ryšavými vlasmi zbabelci, zradcovia a ničomníci, zatiaľ čo Izidor zo Sevilly sa domnieval, ženajkrajšia farba vlasov je plavá a ryšavá. Žigmund Luxemburský si pre svoju ryšavú farbu vlasov od svojich nepriateľov vytrpel: označovali ho za prefíkanú lišku ryšavú

.Takto si Žigmunda Luxemburského vo veku cca 40 rokov predstavuje umelá inteligencia. Keďže Žigmundove portréty poznáme iba z jeho stareckého veku, požiadali sme AI o fiktívny portrét na základe jeho "stareckých" portrétov. Fešák, nie? Aj svetlé oči mu AI vyrobila.

Vlasy, koruna krásy

Keď taliansky kazateľ Ján Kapistrán v 15. stor. navštívil Viedeň, vo svojej kázni vyčítal mužom, že na úpravu vlasov používajú veľa peňazí -  dávajú si na ne množstvo vajec, víno, ortuť a rôzne koreniny: „U nás v Taliansku to robia ženy, a nie muži. Tu je to naopak. Dlhé vlasy pritom vášmu zdraviu neprospievajú, skôr mu škodia, zadržiavajú pot a prach, uhniezdia sa vám v nich vši, a tak si musíte kvôli vlasom vydržiavať sluhu. Ja mám úplne holú hlavu. No nie je to lepšie? Ak sa vám vietor dostane do vlasov a zakryje vám oči, môžete ľahko spadnúť. Strihanie vlasov je dobré pre dušu, hlavu, ako aj pre uši. Ach, títo chudáci, ktorí milujú svoje vlasy viac ako svoju dušu!“ 

MESAČNÝ NEWSLETTER

NOVINKY VYDAVATEĽSTVA RAK A ARCHIVÁROK NA CESTÁCH

Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.

Skvelé! Skontrolujte si doručenú poštu a kliknite na potvrdzujúci odkaz.
Prepáčte, niečo sa pokazilo. Skúste to prosím znova.