#12 Do Santiaga de Compostela a na koniec sveta

#12 Do Santiaga de Compostela a na koniec sveta

Prehrať diel

Na púť do Santiaga de Compostela dnes putujú mladí aj starí, veriaci aj neveriaci, rôznymi cestami a z rôznych dôvodov. Stredovekí pútnici tam stretávali škorpióny veľké ako lovecké psy, a jašterice väčšia ako mačky. Čo všetko im na takej ceste hrozilo a prečo je dobré odmietať vzácne dary.

Bonusový materiál

Popri Ríme a Jeruzaleme je najpopulárnejším pútnickým miestom Santiago de Compostela v severozápadnom Španielsku, kde sa podľa tradície nachádzajú ostatky apoštola sv. Jakuba Staršieho, Zebedejovho syna († okolo 44).

Putovať do Katedrály sv. Jakuba v Compostele možno po viacerých trasách. Najznámejšie sú: Francúzska cesta (Camino Francés), Severná cesta (Camino del Norte), Strieborná cesta (Via de la Plata), Portugalská cesta (Camino Portugués) a cesta Na koniec sveta (Camino de Fisterra).

Legenda o Compostele

Apoštol Jakub pochádzal z Betsaidy pri Genezaretskom jazere v Izraeli, kde sa jeho rodina živila rybárstvom. Spolu s bratom Jánom patrili k 12 apoštolom a pre ich búrlivý temperament im dal Ježiš veľavravné priezvisko „Boanerges“, čo znamená „synovia hromu“. Po Ježišovej smrti Jakub pôsobil v Jeruzaleme, kde ho pravdepodobne ako prvého z apoštolov usmrtili sťatím (Skutky apoštolov 12,1-3: „V tom čase kráľ Herodes položil ruky na niektorých príslušníkov Cirkvi a mučil ich. Jánovho brata Jakuba zabil mečom.“)

Legenda hovorí, že učeníci Atanáz a Teodor ukradli telo svätého apoštola Jakuba a na člne ho previezli do Galície. Cesta ich zaviedla do Finis Terrae (dnešné Finisterre) a neskôr do prístavu Iria Flavia (neďaleko dnešného Padrónu). O osemsto rokov neskôr pustovník Pelayo spozoroval niekoľko žiarivých svetiel vychádzajúcich z neďalekého poľa, ktoré sa neskôr stalo známym ako Campus Stellae (Pole hviezd, dnes Compostela). Objav okamžite oznámil Teodomírovi, biskupovi z Iria Flavia, ktorý sa ponáhľal za ním. Našiel tam oltár s 3 truhlami, v jednej z nich bolo sťaté telo s hlavou pod pazuchou a nápisom: „Tu leží Jakub, syn Zebedejov a Salome“. Pozostatky sa teda pripisovali apoštolovi Jakubovi a jeho dvom učeníkom.

 Keď sa kráľ Alfonz II. v 9. stor. dozvedel o tomto náleze, nariadil postaviť malú kaplnku, ktorá prešla mnohými prestavbami, až sa z nej stala súčasná katedrála.

Ako to je naozaj s Campus stellae?

Názov Compostela v skutočnosti nemá nič spoločné so spojením Campus stellae, teda Pole hviez. Ide o latinstké slovo compositella, čo je zdrobnenia od slova composita ( usporiadaný) vo význame veľmi dobre usporiadané malé (zrejme mesto). Iné etymologické teórie hovoria o spojení Composita Tella, čo znamenalo "pohrebné miesto".

Prvý sprievodca na Camino

MESAČNÝ NEWSLETTER

NOVINKY VYDAVATEĽSTVA RAK A ARCHIVÁROK NA CESTÁCH

Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.

Skvelé! Skontrolujte si doručenú poštu a kliknite na potvrdzujúci odkaz.
Prepáčte, niečo sa pokazilo. Skúste to prosím znova.