Rozprávanie o tom, či nám stredoveká medicína môže niečo ponúknuť aj dnes. Ako vyzeral vtedajší zdravý životný štýl? Venovali sa stredovekí lekári viac prevencii alebo liečbe chorôb?
Čo má spoločné tradičná čínska medicína s tou stredovekou? Aké hygienické návyky ľudia pestovali, ako vyzeral zdravý spánok a prečo sa do kúpeľa pridávali fialky?
Bonusový materiál
Regimen sanitatis, mimoriadne obľúbený druh odbornej medicínskej spisby v stredoveku. Tu ide o mladší regimen, ktorý nie je rukopis, ale prvotlač (inkunabula)
Stredoveká medicína bola veľmi podobná súčasnej TČM (tradičnej čínskej medicíne). Dôraz sa kládol na prevenciu a samoliečebné a samoregulačné schopnosti ľudského tela. Medicína bola v prípade významných a bohatých osôb veľmi personalizovaná. Lekár predpisoval návody na správnu životosprávu pre konkrétneho človeka na mieru. Vychádzal pri tom z tzv. humorálnej teórie: ľudia sa delili na 4 základné typy podľa prevahy štyroch rôznych telesných štiav: krv (sanguis), čierna a žltá žlč (melas a cholé) a hlien (phlegma) s ich základnými vlastnosťami (studená, teplá, vlhká a suchá). Podľa toho existovali 4 typy osôv: sangvinik. melancholik, flegmatik a cholerik.
Flegmatik
V súčasnosti zaznamenávame návrat k tradičnej európskej medicíne (TEM), najmä v niektorých ženských (ale aj mužských kláštoroch). Napríklad v Rakúsku prevádzkujú mníšky karmelitánky dve centrá TEM v Bad Kreuzene a Bad Mühllackene. Počas pobytu môžete podstúpiť procedúry, stravu a bylinné kúry či kúpele podľa TEM, postiť sa podľa rád Hildegardy z Bingenu či podľa zásad TEM
Tu je odkaz na ich web stránky:
Archivárky na cestách
Preskúmať témy
Mohlo by vás zaujímať
NOVINKY VYDAVATEĽSTVA RAK A ARCHIVÁROK NA CESTÁCH
Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.