Rozprávanie o koňoch, dnešných aj tých stredovekých. Ako kone pohli svetom a prečo by bez koní stredoveká spoločnosť nemohla fungovať. Prečo stredovekí ľudia nejedli kone a čo všetko sa dá z koní využiť. Ako Miriam robila krasojazdkyňu na koni a Danielu priviezol rytier na koni na Spišský hrad.
Bonus
Pre stredovekých ľudí boli kone nesmierne dôležité; využívali ich nielen na prepravu, ale aj pri poľnohospodárskych prácach, na bojiskách, dokonca sa používali ako platidlo pri platení dlhov a daní. Vtedajšie kone sa od súčasných líšili veľkosťou - boli v priemere menšie, stavbou tela a spôsobom chovu. Nerozlišovali sa podľa plemena, ale skôr podľa využitia/účelu. A keďže kone sa využívali oveľa viac ako dnes, existovalo aj viac názvov koní ako dnes. Nie všetky názvy sú pre historikov úplne rozlúštiteľné.
Pohľad na bolesťou otvorené papule stredovekých koní kvôli používaniu bolestivých pákových zubadiel je pre dnešného človeka veľmi smutný
Významným pokrokom bolo v stredoveku najmä zdokonalenie konštrukcie sedla s pevnou výplňou, ako aj vznik strmeňa, podkovy a ohlávky.
Nové cesty
Hoci aj dnes sa človek stretne najmä vo vysokom športe s neľudskými praktikami a pákovými zubadlami, čoraz viac pribúda tých, čo zubadla vôbec nepoužívajú a to ani vo vysokej drezúre. Dokážu naučiť koňa presne tie isté cviky ako stredovekí rytieri (volá sa to "akademické jazdenie") , no využívajú pri tom výcvikové metódy založené na vedeckých poznatkov, ktoré pracujú s odmenami, nie s trestami a fyzickým nátlakom. Veľkou inšpiráciou je napríklad švédska trenérka akademického jazdenia Angelica Hesselius.
Archivárky na cestách
Preskúmať témy
Mohlo by vás zaujímať
NOVINKY VYDAVATEĽSTVA RAK A ARCHIVÁROK NA CESTÁCH
Raz do mesiaca posielame newsletter s novinkami daného mesiaca, napríklad odkazy na nové diely podcastu, bonusové články, novinky o knižkách, a iné.