
V marci sme nikam necestovali. Finišovali sme totiž s knihou Archivárky na cestách. Príbehy, ktoré sme vám minulý rok rozprávali, sme ešte raz do hĺbky preštudovali, prepracovali a doplnili o nové poznatky. V spolupráci s grafickým štúdiom Pergamen sa rodí konečný vizuál knihy a my sa jej už nevieme dočkať 😋Knižka bude hravá, veselá a s vtipnými ilustráciami výtvarníka Petra Lička. Jeho tvorbu si môžete pozrieť tu: https://www.instagram.com/peter.licko/
Pevne veríme, že na dovolenku v lete už budete môcť ísť s touto krásnou knižkou v kabelke alebo batohu.

Podcast
V marci sme pre vás pripravili dva podcasty s podobnou témou. V epizóde #32 to bolo o vnímaní staroby v stredoveku, ale sústredili sme sa najmä na svet mužov. Porozprávali sme sa o tom, ako stredovekí ľudia hľadali elixír dlhovekosti a hľadali spôsob, ako spomaliť starnutie. Dozviete sa aj to, či ste práve v "psích" alebo "opičích" rokoch.

Druhá epizóda #33 bola venovaná starnutiu žien v stredoveku. Zamysleli sme sa nad tým, prečo sú staré ženy v stredovekej literatúre opisované ako zlé, odpudivé, lakomé, falošné a chlípne. Ba dokonca jedovaté pre okolie, obzvlášť pre malé deti. Stredoveká starena, latinsky vetula, sa ako negatívna postava stala európskym fenoménom. Neboli v skutočnosti staré ženy pre svet mužov príliš múdre a vplyvné?

Na našich webstránkach sme taktiež pridali 7-dňovú skúšobnú dobu na členstvo, vypočujte si neskrátené epizódy podcastu zadarmo a zvážte, či sa vám páčia:

Podpulťáky
V marci sme pre vás pripravili dva články v sekcii Podpulťáky. Z toho jeden venovaný téme tzv. hermafroditov v stredoveku sme nechali otvorený aj pre nečlenov, pretože považujeme za dôležité "očistiť" obraz stredoveku od nánosu mýtov a nezmyslov. Ukázalo sa, že o stredovekých ľuďoch máme často oveľa horšiu predstavu, ako si zasluhujú a to aj vo vzťahu k intersexualite. Stredoveká cirkev a medicína bola v otázke prístupu k jedincom s odlišnou sexualitou prekvapujúco tolerantná a otvorená. Čo, samozrejme, nie vždy platilo o svetskej moci a verejnej mienke.
To bol možno jeden z dôvodov, prečo sa v historiografii objavovali názory, že „od stredoveku až do šestnásteho storočia boli hermafroditi považovaní za monštrá a boli popravovaní, upaľovaní na hranici a ich popol rozptyľovaný vo vetre.“(Michel Foucault v knihe Abnormálni, Les anormaux). Toto tvrdenie historický výskum vyvrátil. Hoci v stredoveku zaraďovali intersexuálov medzi "monštrá", nemáme žiadny dôkaz o tom, že by ich prenasledovali, či dokonca upaľovali. Naopak, pramene kanonického práva dosť jednoznačne dokazujú, že hermafroditi, teda ľudia, ktorí sa narodili aj s mužskými aj so ženskými pohlavnými znakmi, boli považovaní za jednu z troch kategórií stvorenia popri ženách a mužoch, a snahou bolo integrovať ich do striktne binárnej spoločnosti.

Druhý článok bol venovaný mladému uhorskému kráľovi Ľudovítovi Jagelovskému. Kto o ňom vie viac, ako to, že zomrel v bitke pri Moháči? Vedeli ste napríklad, že sa na jeseň a v zime roku 1523 zdržiaval dlhší čas v Bratislave? Prečo uhorským radcom vadili mravy mladého kráľa? A aký bol pohľad súčasníkov na mladučkú Ľudovítovu manželku, kráľovnú Máriu Habsburskú?

Knižný tip Archivárok
V marci nás zastihla smutná správa: 19. 3. 2025 zomrel náš český kolega, profesor Martin Nejedlý. Jeho knihu Fortuny kolo vrtkavé sme niekoľkokrát v podcaste spomínali. Je naozaj vynikajúca. Profesor Nejedlý absolvoval doktorandské štúdium v Paríži na École des hautes études en sciences sociales , kde aj úspešne obhájil dizertačnú prácu. V roku 2010 bol za zásluhy v oblasti školstva a vedy povýšený prezidentom Francúzskej republiky na Rytiera Rádu Akademických paliem (Chevalier des Palmes Académiques). RIP

Jeho kniha Fortuny kolo vrtkavé. Láska moc a společnost ve středověku z roku 2003 je síce beznádejne vypredaná, ale môžete si kúpiť poslednú knihu prof. Nejedlého.

V podcaste Varujte sa falošných starých žien sme spomínali knihu Kristíny Pisánskej Kniha o meste dám. Aj tá stojí za prečítanie.
